PROJEKT "A SCHOOL YEAR THROUGH A GARDEN"


ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Projekt „ A school year through a garden” zapoznaje dzieci z cyklem pór roku oraz zmianami zachodzącymi w przyrodzie na przykładzie obserwacji ogrodu przedszkolnego. Daje dzieciom możliwość porównywania warunków oraz zjawisk atmosferycznych zachodzących w krajach partnerskich; zapoznaje z możliwościami harmonijnego współżycia z przyroda a jednocześnie wykorzystywania jej zasobów w celach dekoracyjnych, konsumpcyjnych i twórczych.
Projekt zakłada dzielenie się wydarzeniami z życia codziennego partnerskich grup przedszkolnych, publikowanie wytworów dziecięcych prac oraz wybranych wierszy czy piosenek związanych ze światem przyrody w różnych porach roku.
Projekt realizują w bieżącym roku szkolnym dzieciaki trzyletnie i czteroletnie z grupy "Krasnoludków". Partnerami są dzieci z przedszkoli - z Francji, Bułgarii i Niemiec.

W ogrodzie jesienią

Pierwsze kroki tego projektu skierowalismy do przedszkolnych ogrodów, chcąc pokazać jaki teren mamy do dyspozycji, jakie można w nim spotkać rosliny i zwierzęta. Oto prezentacja maluszków biorących udział w projekcie oraz naszego ogrodu...
Click to play this Smilebox scrapbook: OUR GARDEN
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
Make a Smilebox scrapbook

Zapraszamy na wizytę we francuskim i bułgarskim ogrodzie!

Jesień, czas zbiorów i ostatnich przetworów, to doskonała okazja do dzielenia się przepisami na dania ze składników pochodzących z ogrodu. W tym czasie prezentowalismy wiele prac plastycznych oraz wybrany wiersz lub piosenkę mówiącą o darach jesieni... Polskie maluszki przedstawiły znany wszystkim wiersz pt. "Wpadła gruszka do fartuszka...":

Każdy kto chce zaczerpnąć odrobinę innego języka, może spróbować nauczyć się bułgarskich wierszy o jesieni bogatej w owoce, lub o warzywnej sałatce oraz piosenki o warzywach! Polecamy!

Późną jesienią bardzo potrzebni są mali ogrodnicy. Krasnoludki na bieżąco porządkowały fragment ogrodu, grabiąc liscie i sadząc cebulki kwiatów, nie zapominając oczywiscie o odrobinie szaleństwa w postaci zabawy w berka, chowanego czy ciuciubabkę!
Oto krótka relacja z jesiennego porządkowania:
Click to play this Smilebox scrapbook: FALL IN THE GARDEN
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
Make a Smilebox scrapbook

Z rękami pełnymi zajęć czekalismy na nadejscie Zimy...

W ogrodzie zimą

Aż pewnego pięknego dnia... nadeszła wyczekiwana Zima, więc my hyc hyc do ogrodu i... z górki na pazurki!!!

Tegoroczna zima okazała się całkiem długa i sroga. Nasi francuscy partnerzy byli oczarowani sniegiem na fotografiach.
A my? Bawilismy się ile dusza zapragnie!
Click to play this Smilebox greeting: ZABAWY NA SNIEGU
Create your own greeting - Powered by Smilebox
Make a Smilebox greeting

No bo w końcu jakie zadania można wykonać w ogrodzie zimą? Bawić się na całego! No dobrze, bawilismy się na przykład w poszukiwania sniegu i lodu... Spójrzcie:
Click to play this Smilebox slideshow: SZUKAMY LODU
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Make a Smilebox slideshow

Zainteresowanych sposobami na przetrwanie zimy w pozostałych krajach partnerskich zapraszamy na bloga projektu "A school year through a garden" (posty od grudnia do lutego).
I tak do Wiosny...

W ogrodzie wiosną

A gdy w powietrzu dało się odczuć przychodzącą wiosnę, w naszej przedszkolnej sali już pachniały kwiaty:
Click to play this Smilebox scrapbook:
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
Another scrapbooking design by Smilebox

Przyroda budzi się do życia, a my zaczynamy wiosenne porządki w ogrodach i nowe zadania.
Jak na prawdziwych detektywów przystało, wybralismy się najpierw na poszukiwania dowodów nadejscia wiosny. Spójrzcie co odnalazł Maksymilian:

Brawo, przedszkolaki!

Nagrody za projekt "A school year through a garden"

Twórcy projektu otrzymali wspólną odznakę eTwinning za partnerstwo. Koordynatorom z Francji i Polski przyznano już Odznaki Jakosci...